2023/08/18 | Whickham FC | | 1-1 | | Whitley Bay | | | | |
| Ipswich Wanderers | | 0-0 | | Dereham Town | | | | |
| Bridgwater United | | 4-0 | | Street FC | | | | |
| Epsom | | 0-0 | | Metropolitan Police | | | | |
| Skelmersdale United | | 0-6 | | Nantwich Town | | | | |
| Aylesbury United | | 0-2 | | Clevedon Town | | | | |
| Wokingham & Emmbrook | | 0-2 | | Binfield FC | | | | |
| Hebburn Town | | 0-2 | | Heaton Stannington | | | | |
| Studley | | 0-1 | | Coleshill Town | | | | |
2023/08/19 | Horley Town | | 0-1 | | AFC Croydon Athletic | | | | |
| Corinthian-Casuals | | 2-2 | | Uxbridge | | | | |
| Ware FC | | 2-1 | | AFC Dunstable | | | | |
| Sevenoaks Town | | 3-0 | | Colliers Wood | | | | |
| Evesham United | | 2-0 | | Tuffley Rovers F.C. | | | | |
| Knaresborough Town | | 1-3 | | Dunston UTS | | | | |
| Whitchurch Alport | | 1-1 | | Barnoldswick Town | | | | |
| Hadley FC | | 6-2 | | Little Oakley | | | | |
| Flackwell Heath | | 2-0 | | Cirencester Town | | | | |
| Lordswood FC | | 1-1 | | Cray Valley PM | | | | |
| Horndean FC | | 3-0 | | Brockenhurst FC | | | | |
| Buckland Athletic | | 1-1 | | Okehampton Argyle | | | | |
| Redhill FC | | 1-0 | | Ashford Town (MIDDX) | | | | |
| St Blazey | | 1-5 | | Mousehole AFC | | | | |
| Bideford | | 4-0 | | Helston AFC | | | | |
| Ascot United FC | | 5-1 | | Mangotsfield United | | | | |
| South Park FC | | 1-1 | | Leatherhead | | | | |
| Blackfield & Langley | | 0-5 | | Laverstock & Ford | | | | |
| Holyport FC | | 0-1 | | Yate Town | | | | |
| Newmarket Town | | 1-4 | | Cambridge City | | | | |
| Ashford United | | 2-3 | | Beckenham Town | | | | |
| Nailsea & Tickenham | | 0-3 | | Highworth Town | | | | |
| Bishop Auckland | | 7-0 | | Seaham Red Star | | | | |
| Hullbridge Sports | | 3-1 | | Waltham Abbey | | | | |
| Kidsgrove Athletic | | 2-0 | | Sutton Coldfield Town | | | | |
| Fakenham Town | | 1-0 | | AFC Rushden & Diamonds | | | | |
| Woodbridge Town FC | | 0-1 | | Gorleston | | | | |
| Brentwood Town | | 2-1 | | Kings Langley | | | | |
| Farnham Town | | 2-0 | | Crowborough Athletic | | | | |
| Bristol Manor Farm | | 4-1 | | Roman Glass St. George | | | | |
| Wallingford & Crowmarsh | | 0-1 | | Marlow FC | | | | |
| Penrith AFC | | 0-3 | | Consett AFC | | | | |
| Runcorn Linnets | | 3-2 | | Stalybridge Celtic | | | | |
| Pontefract Collieries | | 1-3 | | Guisborough Town | | | | |
| Bowers & Pitsea | | 2-2 | | Woodford Town | | | | |
| Wellingborough Town | | 1-4 | | Felixstowe & Walton | | | | |
| Witham Town | | 3-0 | | Stanway Rovers | | | | |
| Boldmere St. Michaels | | 1-0 | | Chasetown | | | | |
| Hinckley Leicester Road | | 2-1 | | Bewdley Town | | | | |
| Corby Town | | 0-4 | | Lowestoft Town | | | | |
| Sawbridgeworth Town | | 2-1 | | Saffron Walden Town | | | | |
| Stowmarket Town | | 2-1 | | Potton United | | | | |
| Hanley Town | | 2-2 | | Stourport Swifts | | | | |
| Belper Town | | 2-5 | | Leek Town | | | | |
| Sheffield FC | | 2-1 | | Skegness Town | | | | |
| Liversedge | | 0-1 | | North Ferriby | | | | |
| West Auckland Town | | 4-0 | | Shildon AFC | | | | |
| Bedfont Sports | | 1-1 | | Herne Bay | | | | |
| Penistone Church | | 0-2 | | Prestwich Heys | | | | |
| Newhaven FC | | 7-1 | | Spelthorne Sports | | | | |
| Kempston Rovers | | 1-3 | | Biggleswade | | | | |
| East Thurrock | | 1-1 | | Barton Rovers | | | | |
| Jersey Bulls | | 1-1 | | Knaphill FC | | | | |
| West Allotment | | 0-2 | | Tadcaster Albion | | | | |
| Shaftesbury Town | | 5-2 | | Hamble Club FC | | | | |
| Irlam FC | | 3-3 | | Goole | | | | |
| Hartley Wintney | | 3-1 | | Sherborne Town | | | | |
| Carlton Town | | 3-0 | | Maltby Main | | | | |
| Newark and Sherwood | | 0-4 | | Harborough Town | | | | |
| Colne FC | | 1-3 | | Brighouse Town | | | | |
| Bottesford Town | | 0-4 | | Lincoln United | | | | |
| Mildenhall Town | | 1-0 | | Lakenheath FC | | | | |
| Rugby Town FC | | 5-1 | | Newcastle Town | | | | |
| Shifnal Town | | 4-1 | | Worcester Raiders | | | | |
| West Didsbury & Chorlton | | 0-3 | | Prescot Cables | | | | |
| Charnock Richard | | 3-2 | | Bury | | | | |
| Kirkley & Pakefield F.C. | | 2-1 | | Ely City | | | | |
| Leighton Town FC | | 1-0 | | Enfield (1893) FC | | | | |
| Darlaston Town | | 3-0 | | Hednesford Town | | | | |
| Westfields FC | | 1-2 | | Worcester City | | | | |
| Tadley Calleva | | 1-8 | | AFC Portchester | | | | |
| Badshot Lea | | 2-3 | | Lancing | | | | |
| Sheppey United | | 3-0 | | Midhurst & Easebourne | | | | |
| VCD Athletic | | 0-2 | | Whitstable Town | | | | |
| AFC Stoneham | | 5-1 | | Melksham Town | | | | |
| Crawley Down | | 3-6 | | Hanworth Villa | | | | |
| Burscough | | 0-1 | | Albion Sports | | | | |
| Sporting Khalsa FC | | 6-1 | | Heanor Town | | | | |
| Falmouth Town | | 2-6 | | Frome Town FC | | | | |
| Widnes FC | | 2-1 | | Trafford | | | | |
| United Services Portsmouth | | 0-2 | | Larkhall Athletic | | | | |
| Bury Town | | 1-2 | | Wroxham | | | | |
| Walsall Wood | | 0-1 | | Rugby Borough FC | | | | |
| Anstey Nomads | | 2-1 | | Eastwood CFC | | | | |
| Ramsgate | | 4-1 | | Bexhill United | | | | |
| Burgess Hill Town | | 0-0 | | Erith Town FC | | | | |
| North Leigh | | 1-2 | | Bishop´s Cleeve | | | | |
| Real Bedford | | 3-4 | | Milton Keynes Irish | | | | |
| Brightlingsea Regent | | 5-0 | | Stansted FC | | | | |
| Walthamstow FC | | 3-1 | | Leverstock Green | | | | |
| Maldon & Tiptree | | 0-0 | | West Essex | | | | |
| Wisbech Town | | 1-5 | | Biggleswade Town | | | | |
| Bearsted FC | | 1-2 | | Southall FC | | | | |
| Romford | | 1-3 | | Welwyn Garden City | | | | |
| Colney Heath | | 2-5 | | FC Romania | | | | |
| Congleton Town | | 1-2 | | Witton Albion | | | | |
| Stockton Town FC | | 2-1 | | Ashington AFC | | | | |
| Faversham Town | | 2-1 | | Merstham | | | | |
| Cobham | | 0-4 | | Kennington FC | | | | |
| Easington Sports | | 2-2 | | Reading City | | | | |
| Snodland Town | | 1-3 | | Chertsey Town | | | | |
| East Grinstead Town | | 1-3 | | Hythe Town | | | | |
| Wimborne Town | | 0-0 | | Paulton Rovers | | | | |
| Atherstone Town | | 2-0 | | Gresley Rovers | | | | |
| Padiham | | 2-5 | | Clitheroe FC | | | | |
| Stocksbridge Park | | 0-1 | | Cleethorpes Town | | | | |
| Heybridge Swifts | | 2-0 | | Barking FC | | | | |
| Ashby Ivanhoe | | 1-0 | | Rossington Main | | | | |
| Grimsby Borough | | 4-2 | | Melton Town | | | | |
| Eastbourne United | | 3-0 | | Sheerwater FC | | | | |
| Hamworthy United | | 1-2 | | Moneyfields | | | | |
| Buckhurst Hill | | 0-1 | | Northwood FC | | | | |
| Ossett United | | 2-0 | | Wythenshawe FC | | | | |
| Fareham Town | | 2-3 | | Bashley FC | | | | |
| Tavistock AFC | | 3-5 | | Barnstaple Town | | | | |
| Spalding United | | 1-1 | | Shepshed Dynamo FC | | | | |
| Grays Athletic | | 1-1 | | New Salamis | | | | |
| Athletic Newham | | 0-3 | | Westfield FC | | | | |
| Mossley | | 1-0 | | Ramsbottom United | | | | |
| Petersfield Town | | 1-1 | | Bemerton Heath Harlequins | | | | |
| Mulbarton FC | | 1-5 | | Bedford Town | | | | |
| Steyning Town | | 3-0 | | Peacehaven & Telscombe | | | | |
| Erith & Belvedere | | 2-0 | | Stansfeld FC | | | | |
| Sherwood Colliery FC | | 3-1 | | Grantham Town | | | | |
2023/08/20 | Virginia Water | | 1-5 | | Cribbs FC | | | | |
2023/08/23 | Lower Breck FC | | 1-5 | | Emley AFC | | | | |
2023/08/28 | Lydd Town | | 4-2 | | Deal Town | | | | |